Keresés

A település a Balaton különlegesen szép területéne... Tovább »
A Tolna megyeszékhelyén, Szekszárdon a két szó szi... Tovább »
Lovasverseny Nagykanizsán a Csónakázó tónál. Párat... Tovább »
Kerékpárral a Balaton körül
XVIII–XIX. századi egységes városképében. Szépségét fekvése, a Duna közelsége, építkezése, műemlékei mind együtt alkotják, méghozzá úgy, hogy az évtizedek során festők, szobrászok, művészek kolóniát alkotva éltek és élnek itt, ebben az alkotásra serkentő légkörben.
A város szereti az ideérkezőt, elkényezteti varázslatos látványok sokaságával és művészei jelenlétével. Találtak itt longobárd temetőt, avar emlékeket, és hangsúlyosan jelen van az 1600-as évek vége felé a törökök elől idevándorolt szerb lakosság kultúrája. Az egykori gazdag kereskedők háza nagyrészt már múzeum, de a görögkeleti templomok ma is működnek, a látogatási időt megmegszakítja a mise, amely barokkos pompájával elkápráztat, ahogy a rokokó ikonosztáz is ámulatra késztet. A műemléki belváros házai mind új funkciót találtak, van, ahol a tetőtérből lett országos hírű étterem, van, ahol kávéház várja békebeli süteményekkel és kávécsodákkal a betérőt.
A finomságokkal a testet, a kiállításokkal a lelket örvendeztetik. Egymás után következnek a galériák, műhelyek, kiállítótermek, múzeumok. Hatnyolc galleria foglalkozik képzőművészeti értékek árusításával.Sőt, ha valakinek megtetszik valamelyik művész világa, megszervezik a műteremlátogatást. A Hunyadi utcai volt kereskedőházban Vajda Lajos, Korniss Dezső, Bálint Endre, Szántó Piroska kiállítása látogatható, a Vastagh György utca 1-ben Kovács Margit kerámiái aratnak immár több évtizede nemzetközi sikert, a Dumtsa Jenő utcában Barcsay Jenő művei várják a művészet iránt érdeklődőket. Nem messze innen különleges museum tárgyai mutatják, hogy egy jó iparos mennyire kitágíthatja szakmája korlátait.
A Marcipánmúzeumban ennek az édességnek a képlékenysége, színezhetősége segíti az ügyes kezű mestert abban, hogy bármit megformázzon, ami eszébe jut vagy megrendelői kívánják. A kincsek ugyan a tárlókban maradnak, de a szomszédos cukrászda asztalainál soksok megkóstolható.Akár egész nap sétálhatunk, nézelődhetünk a városkában, a Duna partján, beülhetünk ebédre vagy süteményre, de még valami kimaradt a kirándulás fontos látnivalóiból. Szentendre ad otthont az első és eddigi legnagyobb magyar skanzennek, amelyben a folyamatos fejlődés során lassan Magyarország összes tájegységének jellegzetes, eredeti – a helyszínen lebontott és itt újra felállított –, állagában megóvott épülete megtalálható. A szobában ott a bútor, az ágynemű, a szép, a tájra jellemző kézimunkák, a konyhában a tűzhely és az akkori edények, a kamrában az élelmiszertartók, a zsákok és kasok, az udvaron a kocsi, az istállóban az állattartás legfontosabb kellékei. A múzeum értő szakemberei felelevenítik számunkra az egykori parasztporták életét, hétköznapjait és ünnepeit.